Károsítja-e a gyorstöltés a telefonod akkumulátorát?
Az okostelefonok modern csodáknak számítanak, azonban az akkumulátor-élettartam gyakran hagy kívánnivalót maga után. Így jött létre a gyorstöltési technológia, amely rövid idő alatt tölti fel a kompatibilis telefonokat.
A gyártók a szupergyors töltési lehetőségekkel való kísérletezés során felmerülhetnek azonban aggodalmak az akkumulátorok túlmelegedése és károsodása kapcsán. Vajon egy gyorstöltésnyi távolságra van a telefonod attól, hogy felrobban a zsebedben vagy éppen a következő repülőutad során? Röviden: valószínűleg nem, és itt el is magyarázzuk, miért.
A telefonok akkumulátorai - mint a legtöbb más lítium-ion akkumulátor - két rétegből állnak: lítium-kobalt-oxidból és grafitból. Amikor a lítium-ionok az elektrolit oldat segítségével a grafitrétegből a lítium-kobalt-rétegbe mozognak, elektronok szabadulnak fel. Amikor töltöd az akkumulátort, az ionok visszamozognak a másik irányba, és ott tárolódnak, hogy később, amikor bekapcsolod és használod az eszközt, felszabaduljanak.
Ez az energia felszabadulás hozza létre azt a hőt, amit érezhetsz a telefonod hátuljának melegedése formájában egy hosszú töltési művelet vagy intenzív használat után. És ez a hő hosszú távon károsíthatja az akkumulátort.
Hogyan működnek a mobiltelefon-akkumulátorok
Idővel a lítium-ion akkumulátorok fejlettebbé, kisebbé és hatékonyabbá váltak. Több töltési ciklust képesek kezelni - vagyis lemerüléstől a teljes töltöttségig és vissza - mielőtt elkezdenék veszíteni töltési kapacitásukat. A tech YouTube csatorna, a Branch Education fenti videójában vizuálisan is bemutatja ezt.
Az okostelefonod akkumulátora a töltési ciklusok hatására természetes módon kezd el kopni. Ennek egyik kulcsfontosságú oka az akkumulátorban található elektrolit oldat. Ahogy az idő múlik, az oldatban lévő sók kristályos formába rendeződnek, ami szilárd anyaggá alakulva akadályozza az ionok szabad áramlását az oldaton belül. Amennyiben csökken az átjutó ionok száma, úgy csökken az elérhető elektronok mennyisége is, amely végül az akkumulátor energia szolgáltatási képességének csökkenéséhez vezet az eredeti állapotához képest.
Ez a kristályosodás gyorsabban megtörténhet, ha a telefonodat túlzott hőnek teszed ki, mint például egy gyorstöltővel, amely egyszerre sok energiát önt az akkumulátorba. Ugyanez megtörténhet, ha egy forró környezetben hagyod, például egy autó műszerfalán egy nyári napon.
A túltöltés is okozhatja az akkumulátorok kopását és hatékonyságának csökkenését. A lítium-ion cella belseje finom egyensúly, amely zavarba jöhet, ha több energiát viszel be az akkumulátorba, mint amennyit képes befogadni, mert túl sok lítium-iont távolít el az akkumulátor belső szerkezetéből, véglegesen megváltoztatva azt.
És amint a lítium eltűnt, igazából nem is lehet visszatenni. Kent Griffith, a Cambridge-i Egyetem energiatárolási kutatója ezt így fogalmazta meg egy Wired-nek adott interjúban:
"Az anyag atomi szerkezete valójában szétesik, ha eltávolítod az összes lítiumot... Olyan lenne, mintha kihúznád az összes alátámasztást egy épület padlójának."
Ha gondoskodsz az akkumulátorról (és betartod a tanácsainkat), ez a kopás lassabban fog bekövetkezni. Mindazonáltal minden lítium-ion akkumulátorral előbb-utóbb ez történik, függetlenül attól, hogyan vigyázol az eszközödre. A modern telefonok gyakran elérhetővé teszik az akkumulátor egészségi állapotára vonatkozó információkat a beállítások menüben.
A gyorstöltés korai napjaiban az akkumulátorok nagyon forróvá váltak a gyors töltés során. A telefonok nem voltak képesek hatékonyan elvezetni a túlfelesleges hőt az akkumulátorból, így hajlamosabbak voltak a túlmelegedésre. A jelenlegi telefonok jobbak a hőelvezetésben és nincsenek ilyen problémák.
A telefonokat most úgy tervezik, hogy képesek kezelni a hőt és szabályozni az akkumulátorba töltés során bejövő áram mennyiségét. Például a telefonoknak most már hőpajzsuk, hőrétegük van, sőt még hűtőcsövük is, amelyek elvezetik a hőt az akkumulátorból. Továbbá, sok telefon most már úgy van programozva, hogy leállítja az áramot, ha az akkumulátor teljesen feltöltődött, még akkor is, ha továbbra is bedugva marad. A telefonoknak vannak töltési beállításai, amelyek segítenek "megtanulni" a viselkedésedet annak érdekében, hogy optimalizálják a töltést a valóban szükséges időpontokra, például az ébredésed előtti órára várva a töltéssel.
A gyorstöltés fázisokban történik. Amikor a telefonod az alacsonyabb töltöttségi szinten van, több áram kerül az akkumulátorba, mert könnyebben képes befogadni az energiát. Ahogy a cella a 100% töltöttséghez közelít, az áramellátás üteme csökken - vagyis nem kapod meg a teljes 80 wattot az egész töltési idő alatt. Ezért tudod feltölteni a telefonodat éjszaka anélkül, hogy lángokban állna.
Néhány játéktelefonnak tényleges hűtőelemekkel, mint például ventilátorokkal rendelkeznek, hogy csökkentsék a hőt és alacsonyabb hőmérsékleten tartsák az akkumulátort. A Xiaomi és más telefon gyártók néha két cellára osztják az akkumulátorokat, ami kevesebb energiát igényel a gyors töltési sebességek eléréséhez, a gyártók szerint anélkül, hogy az akkumulátorra negatív hatással lenne.
De vajon tényleg használnod kellene a gyorstöltést? A válasz igen és nem. Az akkumulátor számára rossz lehet, különösen, ha hosszú ideig magas teljesítményen megy végbe. De a modern telefonok már úgy vannak kialakítva, hogy akkumulátor töltési menedzsment funkciókkal rendelkeznek, így a komoly károk kevésbé valószínűek.
Azonban, mint Marques Brownlee tech youtuber is megjegyzi, ezek a fejlesztések még túl újak ahhoz, hogy tudjuk, valóban úgy működnek-e, ahogy kellene. Több adatra van szükségünk a kérdés egyértelmű megválaszolásához, és nem csak a gyártó szavára hagyatkozhatunk.