AI szabályozása az Egyesült Államokban: Vajon készen állnak-e a jogalkotók a kihívásokra?
Gyenge eredményeket mutatnak a technológiai szabályozás terén, képesek lesznek-e a törvényhozók felvenni a versenyt? Az AI meghatározza a jövőt, még akkor is, ha sok amerikai szenátor nem ért egyet ezzel.
"Jobb lett volna, ha egy olyan helyiségben tartják, ahol jobb az akusztika" - mondja Chuck Grassley, az Iowa-i republikánus szenátor, hozzátéve egy sokak által várt - ha későn is - összes szenátorokat magában foglaló AI tájékoztatóról, amit a Szenátus többségi vezetője, Chuck Schumer szervezett e hónap elején.
Az AI egyre inkább teret hódít az iparban, a mindennapi életünkben és még a törvényhozói szférában is, ahol a Kongresszusnak fokozatosan kell válaszolnia. Mégis, sok képviselő még mindig küzd annak megértésével, milyen konkrét lépésekre lenne szükség a szabályozási kérdésekben.
Míg az AI forradalmi lehetőségeit Schumer, a Fehér Ház és az iparág vezetői hangsúlyozták, kérdés maradt, hogy az aktuálisan erősen megosztott és a 2024-es választások felé orientálódó Kongresszus képes lesz-e hatékonyan foglalkozni az AI jelentette kihívásokkal, mielőtt radikálisan átformálná valóságunkat.
Az AI jelenleg talán a legkevésbé pártos kérdés Washingtonban, annak ellenére, hogy a két pólus közti optimizmus egybeesik a két ház bizonyos aggodalmaival. Az egyébként széttagolt Kongresszus az AI problémakörével foglalkozik - kezdve a NAFTA visszajelzéseitől, amelyek szerint az AI teljesen átalakítja a már önmagában is zűrzavaros munkaerőpiacot, egészen a hidegháború maradványaként fennmaradt félelmekig, melyek most az AI potenciális nukleáris hatásaira fókuszálnak. Mindezt még tetézi az elektoriális fenyegetés, amit a generatív AI és a deepfake technológiák egyre fejlettebb változatai jelentenek. Ezek a hatalmas tétű kihívások indokolhatják a Szenátus kollektív vállrándítását Schumer első nagy, zárt ajtók mögötti AI-bemutatója után.
"Semmi sem volt ott, amit még nem hallottam volna, és ez elég alacsony léc" - mondja John Hickenlooper, a Colorado demokrata szenátora. "Jobban örültem volna, ha mélyrehatóbb lett volna." -folytatta
A szenátorok, akik a zárt ajtók mögött maradtak, elismerik, hogy Antonio Torralba, a Massachusetts Institute of Technology professzora hasznos információkat adott, különösen olyan alapvető, de mégis nagyhatású kérdésekre adott válaszaival, mint például "Hogyan tanul az AI?". Bár az információk konfidenciálisak, Schumer ezen a héten tartott egy nagyon nyilvános AI előadást, amelyben bemutatta az új, ragyogó SAFE Innovációs Keretrendszert az AI-politikához, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjában.
"Sok szempontból új alapokról indulunk, de hiszek benne, hogy a Kongresszus fel van készülve a kihívásra" - mondta Schumer a közönségnek. "Az AI olyan gyorsan mozog és közel exponenciális sebességgel változik, és olyan kevés jogalkotási előzmény van ezzel kapcsolatban, hogy új folyamatot kell létrehoznunk." Ahogy a valaha távoli jövő gyorsan jelenünk lesz, az átfogó kérdés a következő: képes-e a jelenlegi Kongresszus elég gyorsan tanulni és alkalmazkodni?
Egy rövid időablakon belül sok amerikai szenátor gyűlt össze néhány kiválasztott AI szakértő előtt, akiket az őszinte válaszkeresés egyesít. Az a helyzet, hogy néhány válasz talán még nem létezik, még akkor sem, amikor az emberiség - és a Szenátus - beleveti magát az algoritmusok ismeretlenjébe.
A technológiai lobbisták várakozási állásponton vannak. Az elmúlt két évtizedben a Silicon Valley (Szilícium-völgy) technológiai robbanása során a Kongresszus számos meghallgatást tartott - néhányuk kevésbé volt kínos, mint a többi - de a tényleges szabályozásokkal kapcsolatban a törvényhozók nagyrészt tartózkodtak.
Schumer most azt ígéri, hogy megteszi azt, amit ő és kollégái eddig nem tettek: szabályozzák azokat a technológiai óriásokat, akik több tízmillió dollárt költöttek arra, hogy szinte a saját védjegyükről festették a Szenátust. Ez a nyomás egy másik ok, hogy miért zártak be az ajtók az összes szenátor számára tartott AI-tájékoztatók során.
"Szerintem ez nem pártos. Pártjainkon belül a pártos elemeknek még nincs oka arra, hogy ez pártos kérdéssé váljon, és szerintem át kell gondolnunk és jó politikát kell kialakítanunk, mielőtt ez megtörténne, mert akkor végtelenül nehezebb lesz valamit véghez vinni" - mondja Martin Heinrich, a New Mexico-i demokrata szenátor az AI szabályozásáról. Készül a potenciális jogalkotási aknamezőkre a technológiai lobbistáktól. "Biztos vagyok benne, hogy jönnek."
Heinrich mellett Schumer segít szervezni ezeket a privát AI oktatásokat a Szenátus republikánusainak, Todd Youngnak, az Indianából és Mike Roundsnak, Dél-Dakotából. A csoport célja ambiciózus: közösen felkészíteni a Szenátust, miközben képessé teszi a törvényhozókat arra, hogy megismerjék a részleteket, ami lehet, hogy az emberiség által valaha talált legösszetettebb technológia.
Hickenlooper frusztrált volt az első tájékoztatón tapasztalt információhiány miatt, mások türelmesebbek a kollégákkal, akik "különböző helyeken vannak a tanulási görbén" - mondja Mark Warner, a Virginia demokrata szenátora.
"Sok szenátor számára szükséges volt, mert sok szenátor a teremben ott volt, ahol én voltam kilenc hónappal ezelőtt" - mondja Warner, aki a Szenátus Hírszerzési Bizottságának elnöke. "Számos ilyen ülésre van szükség, mielőtt megértenéd."
Az AI-előadás-sorozat ezen négy szenátora megérti az első előadás kritikáit. A "valahogy egy AI 101 volt" - mondja Rounds. A kétpárti szenátorcsoport már kiválasztotta a következő előadót - a Stanford Egyetem professzorát, és a Google Brain alapítóját, Andrew Ng-t - és több témát fog kitárgyalni az elkövetkező hónapokban. "Elég alapvető volt ez az első, szerintem ez rendben is van. Valószínűleg egy picit többet vártunk volna, de legalább egy helyről indulunk" - mondja Rounds.
Az előadás során több szenátor észrevett egy "kiugró" pillanatot, amikor Antonio Torralba, a MIT professzora, egy sokkoló tényt osztott meg: a gépi tanulás, vagyis az AI alapja, nem tud tanulni. Egyszerűen csak ismétli, amit már feltanítottak neki.
"Ez egy nagyon fontos pont" - mondja Torralba a The Verge-nek később telefonon. "A gépi tanulás algoritmusok csak azt a célt követik, amit meghatároztak számukra, és ez gyakran más, mint amit valójában el akarunk érni." Az AI-nak nincsen saját akarata vagy célja, csak a programozásának következményei.
Az ilyen típusú, alapvető megértés a kiindulópont a komplex szabályozás kidolgozásához, amelyre szükség van az AI biztonságos irányításához. A szenátorok számára ez az előadás csak az első lépés volt egy hosszú úton, de az AI-gyorsaság miatt nagy nyomás nehezed rájuk, hogy gyorsan cselekedjenek.
"A legnagyobb kihívás az, hogy az AI olyan gyorsan fejlődik, hogy nehéz felvenni a versenyt vele" - mondja Heinrich. "Nem állhatunk meg itt. Az AI fejlődési üteme miatt gyorsan kell lépnünk."
Forrás: www.wired.co.uk