Elon Musk állítólag több ezer videókártyát vásárolt egy Twitter AI projekthez
A cég nemrégiben két korábbi DeepMind kutatót is felvett.
Több mint egy hónappal azután, hogy a Twitter felvett két korábbi DeepMind kutatót, a cég állítólag előrelép egy in-house mesterséges intelligencia projekttel. A Business Insider szerint Elon Musk nemrégiben 10,000 videókártyát (GPU-t) vásárolt az egyik megmaradt adatközpontjába történő felhasználásra. Egy forrás szerint a vásárlás azt mutatja, hogy Musk "elkötelezett" az AI üzlet felfuttatása iránt, különösen annak fényében, hogy a Twitternek aligha lenne oka annyi pénzt költeni adatközponti grafikus processzorokra, ha nem tervezné azokat AI munkára használni.
A projekt állítólag egy generatív AI létrehozását foglalja magába, amit a cég saját hatalmas adatmennyiségen képezne ki. Egyelőre még nem világos, hogy a Twitter hogyan használná ezt az új technológiát, bár arra gyanakszunk, Elon Musknak már megvan az elképzelése. Az Insider szerint a generatív AI javíthatja a platform keresési funkcióit vagy segíthet a cégnek újjáépíteni a hirdetési üzletágát. Mindenesetre az Insider jelentése igencsak ellentmond Musk közelmúltbeli azon törkevésének, miszerint nyílt levél aláírásával követelt fél éves szünetet követelt az AI fejlesztésben.
Musk nyíltan kritikus volt azzal az OpenAI mesterséges intelligencia kutatószervezettel szemben, amit anno még ő alapított 2015-ben. "Még azon tűnődöm, hogy egy non-profit szervezet, amelynek ~100 millió dollárt adtam, hogyan lett 30 milliárd dolláros piaci kapitalizációjú, profitra törekvő cég. Ha ez legális, akkor miért nem ezt csinálja mindenki?" - írta Musk az egyik közelmúltbeli Twitter üzenetében, melyben a labor profitra törekvő leányvállalatát, az OpenAI Limited Partnership-et bírálta.
Azonban a Semafor nemrégiben megjelent jelentése szerint a vita az OpenAI-jal ennél összetettebb. 2018-ban Musk állítólag azt mondta Sam Altman-nak, az OpenAI egyik társalapítójának, hogy a labor túlságosan lemaradt a Google fejlesztései mögött. Musk azt javasolta, hogy ő legyen az, aki vezeti a céget, amit Altman és az OpenAI többi alapítója viszont elutasított.
A hatalmi harc Musk távozásához vezetett az OpenAI-tól, bár nyilvánosan mindkét fél azt állítja, hogy Musk érdekellentét miatt távozott, ami a Tesla-val volt összefüggésben. Abban az időben az OpenAI azt mondta, hogy a milliárdos továbbra is finanszírozza a kutatásait, azonban a Semafor szerint Musk fizetései megszűntek a távozása után - annak ellenére, hogy ígéretet tett arra, hogy mintegy 1 milliárd dollárt biztosít a cég számára. A hirtelen és váratlan pénzhiány viszont arra kényszerítette az OpenAI-t, hogy pénzt gyűjtsön. 2019-ben a szervezet bejelentette, hogy profitra törekvő leányvállalatot hoz létre a szükséges tőke megszerzése érdekében. Még ugyanebben az évben a cég bejelentett egy 1 milliárd dolláros befektetést a Microsofttól. Amikor az OpenAI a ChatGPT-t nyilvánosságra hozta novemberben és a chatbot elkezdte uralni a híreket, Musk állítólag igen pipa lett. Egy hónappal később megszakította az OpenAI hozzáférését a Twitter hírfolyamához és most úgy tűnik, hogy szembe akar szállni a régi szervezetével.