Új vagy felújított laptop? Az elektronikai eszközök környezeti hatása
Tényleg mindig az új laptopot kell megvásárolni?
Az elektronikai eszközök világában kialakult érdekes fogyasztói magatartás azt mutatja, hogy mindig az újabb és fejlettebb laptopokat, számítógépeket preferáljuk, anélkül, hogy szembenéznénk a környezeti hatásaikkal. Pedig a körkörös gazdaság elveivel és a régi eszközök újrahasznosításával sokkal pozitívabb hatást gyakorolhatnánk környezetünkre.
Rendkívül nagy a nyersanyag-igény
Az biztos, hogy az új eszközök előállításához egyre több nyersanyagra, potenciálisan mérgező kémiai anyagokra, ritka fémet tartalmazó elemekre és energiaforrásokra van szükség. A régi eszközök újrahasznosításával viszont ezeket a káros hatásokat elkerülhetjük, és hozzájárulhatunk környezetünk védelméhez.
A Circular Computing számításai szerint az új eszközöket előnyben részesítő kultúra eredményeként például csak az Európai Unióban naponta 160 ezer laptop kerül a szemétbe. Szerencsére azonban egyre több olyan fogyasztó jelenik meg, akik környezettudatosan vásárolnak, legyenek azok vállalatok vagy magánszemélyek, így ez a kultúra lassan változik.
Egy új számítógép gyártása, a termék körüli marketingtevékenységek, az eszközök szállítása és csomagolása mind komoly terhelést jelent környezetünknek. Ha minden három évben új számítógépet vásárolunk, akkor tíz év alatt átlagosan 3600 kilogrammnyi ásványi anyagot bányászunk ki, 570 ezer liter vizet használunk fel, és 948 kilogramm széndioxidot bocsátunk ki a levegőbe. Mindehhez még hozzá kell adnunk, hogy a laptop eljutása a végfelhasználóhoz további 316 kilogramm széndioxid-kibocsátást eredményez.
Károsító bányászat
Az új laptopok gyártása során mintegy 1200 kilogrammnyi ásványi anyagot kell kiásni a földből, legtöbbször harmadik világbeli országokban. Ezeket az ásványi anyagokat további feldolgozási és finomítási folyamatoknak kell alávetni, hogy felhasználhatók legyenek az elektronikai eszközökben – ennek során átlagosan 190 ezer liter vizet használunk fel.
Nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy ezeket az ásványi anyagokat olyan bányákból nyerik ki, ahol komoly konfliktusok folynak. Gyakran előfordul, hogy ezekben az országokban a bányászatból származó bevételeket fegyverek vásárlására fordítják.
Elektronikai hulladék
A "nem javítunk, nem hasznosítunk újra" kultúra továbbá azt eredményezi, hogy olyan elektronikai eszközök, amelyeket csak megununk vagy kisebb hibával rendelkeznek, a szemétben végzik. Az óriási mennyiségű elektronikai hulladékról, amellyel az emberiségnek szembe kell néznie. Az ENSZ becslései szerint évente mintegy 50 millió tonna e-hulladék keletkezik, és ez a szám 2050-re várhatóan megduplázódik.
Ezek mind elég sokkoló adatok. Reméljük, hogy legközelebb, amikor egy felújított használt számítógépet vásárolsz, tudatosan értékeled az általad tett pozitív hatást a környezetre.